Efektywność Procesów Konwersji Energii w Maszynach Energetycznych

Badania wydajnościowe trójzłożowej chłodziarki adsorpcyjnej. Określenie wpływu wybranych rodzajów klejów na poprawę wymiany ciepła w złożu. Analiza możliwości wykorzystania sorbentów na bazie żelu krzemionkowego, węgli aktywnych, zeolitów oraz mikroporowatych struktur MOF w chłodziarkach adsorpcyjnych zasilanych ciepłem odpadowym. Określenie wpływu dodatków o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła na zdolności sorpcyjne i przewodność cieplną zmodyfikowanych sorbentów. Analiza procesu cyklicznej sorpcji i desorpcji wody, metanolu, etanolu itp. Synteza oraz kompleksowa analiza sorbentów wykorzystywanych w chłodziarkach adsorpcyjnych. Badania wpływu temperatury desorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu temperatury adsorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu długości cyklu sorpcji/desorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Optymalizacja pracy chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu różnych konstrukcji złóż sorpcyjnych, parownika i skraplacza na efektywność procesu chłodzenia. Badania procesu odsalania wody w słonecznym destylatorze, w chłodziarce adsorpcyjnej oraz na wielostopniowym stanowisku do oczyszczania wody, w kierunku współpracy z elektrolizerem przy produkcji wodoru. Określanie parametrów wpływających na czas przemiany fazowej PCM w wymiennikach ciepła. Badanie właściwości termofizycznych PCM wzbogacanych dodatkami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła.
Ośrodki badawcze:
UV-Visible Spectrophotometer
Laboratorium maszyn cieplnych i przepływowych
Laboratorium maszyn energetycznych
Laboratorium układów kogeneracji
Laboratorium układów chłodzenia
Współpraca:
Członkowie Grupy Badawczej posiadają bogate doświadczenie międzynarodowe zdobyte podczas realizacji wspólnych projektów, grantów oraz wizyt (w ramach programów Horyzont 2020 – RISE, FP7 ENERGY, KIC InnoEnergy, DAAD, NAWA, itd.). Obecnie Członkowie Grupy Badawczej rozwijają temat wykorzystania sorpcyjnych agregatów chłodniczych w technologii odsalania wody w ramach współpracy z prestiżowymi saudyjskimi instytucjami
KAUST (King Abdullach University of Science and Technology) w Dżedzie
KACST (King Abdullaziz City of Science and Technology) w Rijadzie
Dodatkowo w ramach współpracy z KTH (KTH Royal Institute of Technology) w Sztokholmie prowadzone są wspólne prace nad produkcją innowacyjnych materiałów adsorpcyjnych – węgli aktywnych wytworzonych z materiałów odpadowych.
Xi’an Jiaotong University (Chiny)
DBFZ German Biomass Research Center gGmbH (Niemcy)
Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)

Wydział Energetyki i Paliw, Katedra Maszyn Cieplnych i Przepływowych