Zespół Badawczy Reologii, Cieczy Magnetycznych i Uszczelnień Specjalnych

Zakres działań Zespołu obejmuje kompleksowe badanie reologii cieczy, zawiesin i żeli. Wykonywane są zarówno typowe badania lepkościowe, jak i badania dynamiczne, które mają szczególnie istotne znaczenie w identyfikacji właściwości reologicznych materiałów strukturalnych np. żeli, past i substancji o złożonych właściwościach mechanicznych. Jednym z głównych zagadnień badawczych jest prowadzenie badań nad reologią cieczy aktywnych magnetycznie, zawierających nano- i mikrocząstki materiałów magnetycznych. Prowadzone są zarówno badania podstawowe jak i aplikacyjne. Prace związane z badaniem cieczy magnetycznych prowadzone są w dwóch laboratoriach wyposażonych zarówno w komercyjne urządzenia pomiarowe, jak również autorskie rozwiązania stanowisk badawczych. Istotnym kierunkiem prac prowadzonych przez Zespół jest rozwój uszczelnień bezstykowych, których działanie opiera się o zastosowanie ferrocieczy. Charakteryzują się one wysoką szczelnością przy zachowaniu bardzo niskich oporów ruchu. Nowatorski charakter mają badania nad możliwością opracowania uszczelnień z cieczą magnetyczną pracujących w środowisku wodnym, a także badania nad zastosowaniem cieczy magnetoreologicznych w uszczelnieniach i w układach dyssypacji energii mechanicznej lub jako ściernej cieczy obróbkowej.
Laboratorium Technik Smarowniczych i Reologii
Laboratorium Uszczelnień i Zastosowania Cieczy Magnetycznych

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Projektowania i Eksploatacji Maszyn
30-059 Kraków, al. Adama Mickiewicza 30, budynek B2, pok. 311