czytnik do pomiarów widm termoluminescencji (TL) i optycznie stymulowanej luminescencji (OSL)
Czytnik TL/OSL umożliwia badania podstawowe i interdyscyplinarne w zakresie oceny właściwości materiałów pod kątem ich zastosowania w dozymetrii, ochronie radiologicznej, dozymetrii retrospektywnej i awaryjnej. Zastosowanie datowania opartego na luminescencji pozwala na zastosowanie w geologii i archeologii. Umożliwia m.in. analizę właściwości materiałów pod kątem zastosowań w dozymetrii retrospektywnej i określenie ich potencjalnej przydatności w dozymetrii rutynowej, badania nad nowymi rozwiązaniami detekcyjnymi, które mogą znaleźć zastosowanie w zaawansowanej radioterapii typu FLASH, kontroli napromieniania żywności, ocenie właściwości materiałów luminescencyjnych czy badanie autentyczności obiektów.
Możliwość wykonania pomiarów na zasadzie współpracy naukowej (np. wspólna publikacja uzyskanych wyników lub nawiązanie współpracy skutkującej złożeniem wniosku o grant) oraz zleceń komercyjnych po wcześniejszym uzgodnieniu zakresu badań, terminu i formy współpracy z opiekunem aparatury.
Czytnik TL/OSL umożliwia rejestrację widm luminescencji stymulowanej termicznie i optycznie badanych materiałów, co pozwala na wyznaczenie zaabsorbowanej dawki promieniowania. Badane próbki moga być w formie proszku lub pastylek (maksymalna średnica 10 mm i maksymalna grubość 1 mm).
Materiały mogą być ogrzewane do 710°C, z szybkością grzania w zakresie 0,1-20°C/s. Stymulacja LED w zakresie światła niebieskiego, zielonego i podczerwieni o wysokiej jednorodności. Czułość fotopowielacza w zakresie 160 – 630 nm. Możliwość dobrania odpowiedniej filtracji w zależności od materiału i wcześniejszej ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Elastyczne definiowanie czasu trwania stymulacji, ogrzewania i detekcji. Możliwość eksportu danych.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Laboratorium Dozymetrii Środowiskowej i Indywidualnej