Maszyna wytrzymałościowa
Maszyna elektrodynamiczna umożliwia testy rozciągania i ściskania oraz badania zmęczeniowe elementów maszyn oraz próbek metalowych, gumowych, piankowych, z tworzyw sztucznych oraz kompozytów z częstotliwością do 100 Hz. Możliwe sa również badania zjawisk udarowych. Szerokość obszaru roboczego: 460 mm, głębokośc obszru roboczego: 501 mm, maksymalna wysokość obszaru roboczego: 819 mm
Maszyna wyposażona jest w 2 czujniki czujniki siły: 3kN oraz 250 N. Czujnik 3kN posiada wbudowany akcelerometr. Maszyna posiada stoliki do ściskania oraz uchwyty pneumatyczne do prób ściskania-rozciągania. Uchwyty pneumatyczne posiadają kliny płaskie oraz kliny do próbek okrągłych.
Infrastruktura udostępniana jest bezpłatnie w przypadku realizowanych wspólnie projektów/grantów z jednostkami organizacyjnymi AGH oraz podmiotami zewnętrznymi, w których operator/opiekun urządzenia jest członkiem zespołu publikującego wyniki badań. W przypadku braku udokumentowanych, potwierdzonych przez kierownika jednostki umiejętności obsługi urządzenia korzystanie z niego możliwe jest tylko w obecności przeszkolonego operatora/opiekuna.
Podstawowe własności:
-Obciążenie dynamiczne max 3000 N
-Obciążenie statyczne max 2000 N
-Częstotliwość testu: ≤ 100 Hz
-Skok siłownika: 70 mm
-Napęd elektrodynamiczny – 230V
Zastosowanie: Biomateriały, metale, tworzywa sztuczne i kompozyty, elektronika, automotive, DMA – Dynamic Mechanical Analysis, elementy podatne, sprężyny
Maszyna umożliwia prowadzenie testów quasistatycznych i dynamicznych rozciągania i ściskania próbek płaskich lub okrągłych z przejściem przez zero. Możliwe jest badanie cykliczne o zadanym przebiegu funkcji przemieszczenia trawersy w czasie: sinusoidalnie zmienne, o przebiegu prostokątnym, trapezowym, badanie z ustaloną amplitudą i zmienną częstotliwością (frequency sweep). Możliwe jest równiez zadawanie przebiegu niestandardowego.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Zespół analiz i modelowania elastycznych elementów maszyn