Mikroskop Axio Imager M2
Mikroskop polaryzacyjny do obserwacji w świetle przechodzącym i odbitym z kamerą cyfrową i oprogramowaniem do analizy obrazu, z systemem do pomiaru refleksyjności witrynitu jest częścią stanowiska do badań materii organicznej: Aparat pirolityczny Rock-Eval 7S® uzupełniony o moduł w postaci mikroskopu polaryzacyjnego do badań w świetle odbitym, wyposażony w fotometr do pomiarów refleksyjności.
Mikroskop polaryzacyjny do obserwacji w świetle przechodzącym i odbitym umożliwia analizę materii organicznej rozproszonej w skałach osadowych oraz macerałów w węglach. Analizie zostaje poddany wypolerowany suknem polerskim fragment skalny, przy użyciu obiektywów immersyjnych o powiększeniu 50 i 100 krotnym. Mikroskop sprzężony jest z zestawem fotometrycznym TIDAS S MSP 200 umożliwiającym pomiary refleksyjności materii organicznej i macerałów, z kamerą cyfrową Axiocam 305 oraz oprogramowaniem do obróbki zdjęć ZEN Toolkit wraz z modułem uczenia maszynowego wykorzystujący m.in. następujące algorytmy: Deep Learning, Machine Learning, Object Classification. Dzięki wyposażeniu w oświetlacz samocentrujący HBO 100 wraz z lampą rtęciową HBO 103 z zasilaczem i zestawem filtrów możliwa jest obserwacja preparatów w świetle niebieskim.
Zgodnie z Regulaminem Laboratorium.
Analiza mikroskopowa materii organicznej używana jest do oceny potencjału macierzystości skał. Dzięki pomiarom refleksyjności materii organicznej możliwym jest określenie stopnia dojrzałości materii organicznej oraz oszacowania maksymalnych paleotemperatur.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Wydziałowe Laboratorium Geochemii Organicznej i Analiz Środowiskowych