Nazwa handlowa
Resistograph 4453-S producenta RinnTech
Opis techniczny

Badanie oporów skrawania wykonuje się przy pomocy elastycznego wiertła wykonanego z wolframu o średnicy 1,5 mm z górną krawędzią skrawająca o szerokości 3,0 mm, które wwiercane jest w badany element drewniany ze stałą prędkością obrotową oraz posuwem. Moment obrotowy wymagany do utrzymania stałej prędkości obrotowej oraz posuwu odpowiada odporności drewna na skrawanie. Jest on rejestrowany i wykreślany z wysoką rozdzielczością w odniesieniu do głębokości nawiertu. 

Warunki udostępniania infrastruktury

Praca wyłącznie za pośrednictwem upoważnionego pracownika Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki.
Zlecenie/umowa/inna forma współpracy po uzgodnieniu

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

Urządzenie umożliwa rejestracje zmian oporów skrawania. Spadki na wykresach są powiązane z niższym oporem, a tym samym mniejszą gęstością (np. związanych z korozją biologiczną, pustkami, pęknięciami), które wymagają mniejszego momentu obrotowego do pokonania tej samej odległości przez wiertło. Wysoka rozdzielczość rejestracji danych pozwala na obserwację zmiany gęstości również w obrębie jednego przyrostu rocznego

Data ostatniej aktualizacji
23 sierpnia 2023 19:46
Rok wprowadzenia do użytkowania
2014
Możliwości pomiarowe

Prędkości posuwu wiertła wynosi 40 cm/min i rozdzielczości 1/100 mm (dedykowanego do badania drewna o średniej gęstości).  Maksymalna długość pomiaru wynosi 44 cm. 

Zdjęcia
Rezystograf
Rezystograf