Rock-Eval 6
Aparat jest wyposażony w dwa piece: pirolityczny i oksydacyjny. Do analizy wykorzystuje się zmieloną próbkę skały (poniżej 0.2 mm) w ilości 50-100 mg, która jest umieszczana w specjalnym metalowym tygielku. Analiza w piecu pirolitycznym (w atmosferze azotu) może być prowadzona w zakresie temperatur 80-850oC z szeroką możliwością programowania cyklu temperaturowego w zakresie: początkowej temperatury i czasu jej utrzymywania, tempa narostu temperatury (od 0.1 do 50oC/min) oraz finalnej temperatury i czasu jej utrzymywania. Wydzielające się węglowodory (HC) są oznaczane na detektorze płomieniowo-jonizacyjnym (FID), a CO2 i CO są oznaczane na detektorze podczerwieni (IR).
Analiza w piecu oksydacyjnym (w atmosferze powietrza) może być prowadzona w zakresie temperatur 100-850oC z szeroką możliwością programowania cyklu temperaturowego w zakresie: początkowej temperatury i czasu jej utrzymywania, tempa narostu temperatury (od 0.1 do 50oC/min) oraz finalnej temperatury i czasu jej utrzymywania. Produkty spalania i rozkładu – CO i CO2 przekazywane są na detektor IR w celu oznaczenia ilościowego. Inne produkty utleniania nie są oznaczane.
Zlecenie zgodnie z Regulaminem WLGOiAŚ dostępnym na stronie http://www.orgchem-lab.agh.edu.pl/
Analiza RE jest dedykowana do oceny potencjału macierzystości skał ropo- i gazotwórczych. Umożliwia oznaczanie TOC i MINC oraz potencjału węglowodorowego skał macierzystych, określenie typu genetycznego i stopnia dojrzałości materii org., wyznaczanie stref nasyconych węglowodorami migracyjnymi oraz określenie ilości i składu frakcyjnego produktów petrochem. w glebie. Analiza RE może być wykorzystywana do analizy gleb, osadów i nielotnych produktów petrochem.
Mierzone parametry i wskaźniki:
S1 (mg HC/g skały),
S2 (mg HC/g skały),
S3 (mg CO2/g skały),
Tmax (oC)
PI (-)
PC (% wag.)
RC (% wag.)
TOC (% wag.)
HI (mg HC/g TOC)
OI (mg CO2/g TOC)
MINC (% wag.).
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Wydziałowe Laboratorium Geochemii Organicznej i Analiz Środowiskowych