Nazwa handlowa
Analizator Rock-Eval 7S
Opis techniczny

Aparat pirolityczny Rock-Eval 7S jest częścią stanowiska do badań materii organicznej: Aparat pirolityczny Rock-Eval 7S uzupełniony o moduł w postaci mikroskopu polaryzacyjnego do badań w świetle odbitym, wyposażony w fotometr do pomiarów refleksyjności.

Aparat jest wyposażony w dwa piece: pirolityczny i oksydacyjny. Do analizy wykorzystuje się zmieloną próbkę skały (uziarnienie poniżej 0.2 mm) w ilości 50-70 mg, która jest umieszczana w specjalnym tygielku wykonanym ze spieku Al2O3. Analiza w piecu pirolitycznym (w atmosferze azotu) może być prowadzona w zakresie temperatur 40-850oC z szeroką możliwością programowania cyklu temperaturowego w zakresie: początkowej temperatury i czasu jej utrzymywania, tempa narostu temperatury (od 0.1 do 50oC/min) oraz finalnej temperatury i czasu jej utrzymywania. Istnieje możliwość zaprogramowania do pięciu niezależnych narostów temperatury i czasów izotermiczego wygrzewania podczas jednego cyklu badawczego. Wydzielające się węglowodory (HC) są oznaczane na detektorze płomieniowo-jonizacyjnym (FID), CO2 i CO są oznaczane na detektorze podczerwieni (IR), a związki siarki, po dopaleniu w piecu utleniającym (temperatura 850 oC) są oznaczane w postaci SO2 na detektorze UV.

Analiza w piecu oksydacyjnym (do temperatury 850℃ w atmosferze powietrza, powyżej – w atmosferze azotu) może być prowadzona w zakresie temperatur 200-1200oC z szeroką możliwością programowania cyklu temperaturowego w zakresie: początkowej temperatury i czasu jej utrzymywania, tempa narostu temperatury (od 0.1 do 50oC/min) oraz finalnej temperatury i czasu jej utrzymywania. Produkty spalania i rozkładu – CO i CO2 przekazywane są na detektor IR, a SO2 – na detektor UV w celu oznaczenia ilościowego. Inne produkty utleniania nie są oznaczane.

Warunki udostępniania infrastruktury

Zgodnie z regulaminem Laboratorium.

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

Aparat Rock-Eval 7S umożliwia oznaczanie w próbkach stałych m.in. całkowitej zawartości węgla organicznego (TOC) i mineralnego (MINC), zawartości S org. (TOS), pirytowej (Fe S) i całkowitej (TS), określenie typu i dojrzałości materii org. oraz ilości i składu frakcyjnego zanieczyszczeń węglowodorowych w glebie. Metoda Rock-Eval może być wykorzystywana do analizy skał, gleb, osadów i odpadów zawierających materiał org. i nielotnych produktów petrochemicznych.

Data ostatniej aktualizacji
18 września 2024 16:20
Rok wprowadzenia do użytkowania
2024
Możliwości pomiarowe

Wybrane parametry: S1 (mg HC/g skały), S2 (mg HC/g skały), S3 (mg CO2/g skały), Tmax (oC), PC (% wag.), RC (% wag.), TOC (% wag.), MINC (% wag.), S1 OrgS (% wag.), S2 OrgS (% wag.), Pyro OrgS (% wag.), Oxi OrgS (% wag.), Tot OrgS (% wag.), Fe S (% wag.), SO4 S (% wag.), Total S (% wag.), Q0, Q1, …, Q5 (mg HC/g skały)

Wybrane wskaźniki: PI, S2/S3, HI (mg HC/g TOC), OI (mg CO2/g TOC), SI (mg OrgS/g TOC), TOCo (% wag.), HIo (mg HC/g TOC)

Zdjęcia
Analizator Rock-Eval 7S
Analizator Rock-Eval 7S