Spektrometr absorpcji przejściowej
Zintegrowany spektrometr umożliwiający pomiary absorpcji przejściowej stanów elektronowych metodą nanosekundowej laserowej fotolizy błyskowej w zakresie UV-VIS-IR.
Źródło światła wzbudzającego
1. Przestrajalny optyczny parametryczny oscylator pompowany nanosekundowym źródłem Nd:YAG
2. Częstotliwość impulsów 10Hz; długość impulsu nie większa niż 5 ns.
3. Energia wiązki przy długości fali 260 nm nie mniejsza niż 6.5 mJ, 340 nm,nie mniejsza niż 10 mJ, 450 nm nie mniejsza niż 60 mJ.
4. Rozdzielczość przestrajania 1 cm-1 w zakresie 410-2600 nm oraz 2 cm-1 poniżej 410 nm.
5 Spektralna szerokość linii dla zakresu 410 – 2600 nm: nie większa niż 5 cm-1.
6 Rozbieżność wiązki < 2 mrad (@ 450 nm). 7.Sterowanie z poziomu wyświetlacza zewnętrznego lub komputera.
Monochromator
1. Monochromator typu Czerny-Turner o długości ogniskowej co najmniej 325 mm umieszczony w torze emisji.
2. Karuzela siatek dyfrakcyjnych na zakres UV-VIS i NIR; Rozdzielczość widmowa 0.1 nm dla zakresu UV-VIS.
3. Szczeliny automatycznie ustawiane
4. Dyspersja spektralna 1.66 nm/mm dla pomiarów kinetycznych przy jednej długości fali z zakresu 230-980 nm.
5. Prędkość skanowania 200 nm/s.
Układ detekcji
a) Fotopowielacz chłodzony termoelektrycznie z kontrolą poziomu wzmocnienia. Zakres co najmniej od 230 do 980 nm. Czas odpowiedzi fotopowielacza nie dłuższy niż 5 ns.
b) Detektor InGaAs chłodzony termoelektrycznie. Zakres od 900 do 2050 nm. Czas odpowiedzi fotopowielacza nie dłuższy niż 100 ns.
Optycznie izolowana komora pomiarowa próbek z pokrywą; dwa niezależne gniazda do umieszczenia przystawek pomiarowych; automatyczna przesłona wiązki lasera.
.
Spektrometr absorpcji przejściowej będzie służył nieodpłatnie, w ramach współpracy, do badań wszystkim zainteresowanym grupom badawczym (pracownikom i doktorantom) z AGH jak i spoza AGH.
Spektrometr absorpcji przejściowej w zakresie UV-VIS-IR pozwala na pomiary czasowo?rozdzielczej spektroskopii absorpcyjnej i odbiciowej, poprzez nano- i mikrosekundową fluorescencję, fluorescencję upkonwersji po chemiluminescencję. Metoda ta daje wgląd do szybkich ruchów kolektywnych matryc czy izolowanych układów na ich aktywność zarówno w przypadku naturalnych czy bionicznych układów modelowych w funkcji zmienności warunków środowiskowych.
Pomiary absorpcji przejściowej w zakresie długości fali od 210 nm do 2600 nm mają zastosowanie do próbek ciekłych, gazowych i stałych. Proszki i nieprzezroczyste próbki objętościowe są badane w układzie odbicia rozproszonego.Dostępne są dedykowane uchwyty na próbki.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Zespół Biofizyki Molekularnej i Bioenergetyki