Spektrometr Delta V Plus
Aparat służy do pomiaru metodą różnicową składu trwałych izotopów pierwiastków lekkich o masach od 10 do 80 Da i dodatkowo wodoru (masa 2 i 3 Da). Zasada pracy polega na separacji poszczególnych mas jonów w jednorodnym polu magnetycznym a następnie ich wychwytywaniu i zliczaniu w detektorze wyposażonym w puszki Faradaya. Próbka do spektrometru jest wprowadzana w postaci gazowej. W zależności od analizowanego pierwiastka gazem roboczym jest: przy pomiarze węgla CO2, azotu, N2 tlenu CO2 lub CO, Wodoru H2, siarki SO2. W zależności od typu substancji pomiarowej (ciało stałe, ciecz, gaz) oraz analizowanego pierwiastka spektrometr jest sprzężony z różnymi przystawkami służącymi do ich preparatyki do pomiaru (analizator elementarny FLASH 2000, chromatograf Trace GC Ultra, Gasbench II, TC/EA, Precon).
Zlecenie zgodnie z Regulaminem WLGOiAŚ dostępnym na stronie http://www.orgchem-lab.agh.edu.pl/
Analiza składu trwałych izotopów może być wykonywana w celu określenia źródła pochodzenia substancji, rekonstrukcji przeszłych warunków środowiskowych i klimatycznych oraz badania różnych procesów geologicznych, paleontologicznych i chemicznych.
Pomiar składu trwałych izotopów C, H, N, O i S w substancjach stałych, ciekłych i gazowych.
Pomiar wykonuje się metodą „on-line”. Niepewność analizy trwałych izotopów z uwzględnieniem preparatyki i dowiązania do wzorca wynosi +/- od 0,2 ‰ do 1‰ w zależności od analizowanego pierwiastka.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Wydziałowe Laboratorium Geochemii Organicznej i Analiz Środowiskowych