Zestaw do pomiaru dyfuzyjności cieplnej metodą LFA i ciepła właściwego oraz przemian fazowych metodą DSC

Nazwa handlowa
Opis techniczny

Zestaw składa się z trzech stanowisk wyposażonych w precyzyjną aparaturę badawczą, dostarczoną przez firmę Netzsch: LFA 467 HyperFlash, LFA 467 HT HyperFlash oraz DSC 214 Polyma. Aparatura ta pozwala na pomiar dyfuzyjności cieplnej w zakresie od 0,01 do 1000 mm2/s dla wartości temperatury [-100°C,+500°C] oraz [temperatura otoczenia,+1250°C], a w przypadku pomiaru ciepła właściwego metodą DSC dla wartości temperatury [-170°C,+600°C]. Analizie mogą zostać poddane różne materiały, a także materiały bardzo dobrze przewodzące ciepło i cienkie folie o gr. 1 mm max, ciecze słabo przewodzące ciepło, ciecze o małej lepkości (np. woda, oleje) czy proszki.

Warunki udostępniania infrastruktury

Infrastruktura badawcza może być wykorzystywana przez pracowników i doktorantów Wydziału Energetyki i Paliw i innych Wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej, ale nie jest możliwe samodzielne wykorzystanie aparatury. Pomiary wykonywane będą przez osobę upoważnioną w miejscu jej instalacji. Wykonanie pomiarów będzie odpłatne jeśli są one częścią badań, posiadających zewnętrzne finansowanie (takie jak granty NCBiR, NCN, zlecenia z przemysłu, etc.). Pozostałe ustalenia będą rozpatrywane indywidualnie.

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

Pomiar dyfuzyjności cieplnej w zakresie od 0,01 do 1000 mm2/s dla szerokiego zakresu wartości temperatury [-100°C do 1200°C], pomiar ciepła właściwego metodą DSC w zakresie wartości temperatury [ 170°C,+600°C]. Analizie mogą zostać poddane różne materiały ze względu na właściwości cieplne oraz postać fizyczną.

Data ostatniej aktualizacji
4 lipca 2023 13:11