Zestaw do prowadzenia eksperymentów pirolizy wodnej
Zestaw do pirolizy wodnej (HP) jest unikatowy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. HP jest zaawansowaną metodą doświadczalną służącą do symulacji naturalnych procesów przeobrażenia termicznego materii organicznej i tworzenia się węglowodorów. Istotą procesu pirolizy wodnej jest ogrzewanie kawałków skały w zamkniętym reaktorze w obecności wody w ustalonych warunkach temperatury i czasu. Gaz i ropa otrzymane w wyniku eksperymentów są fizycznie i chemicznie zbliżone do naturalnych mediów akumulowanych w złożach.
Parametry reaktorów: bez mieszania, pojemność 1000 ml, średnica 6 cm, materiał: hastelloy C276 (55% Ni, 15-17% Mo, 14,5-16,5% Cr, 4-7% Fe, 3-4,5% W), wytrzymałość na ciśnienie w 350oC - 410 bar, wytrzymałość na ciśnienie w 600oC - 290 bar, max. temperatura pracy - 600oC, zawór bezpieczeństwa – 6500 psi (ok. 448 bar)
Piece: ceramiczne o mocy 2250W
Sterowanie i odczyt temperatury i ciśnienia: cyfrowe, rejestrowane co 5 s.
W skład zestawu wchodzą, oprócz przyrządów bezpośrednio związanych z eksperymentami pirolizy wodnej (reaktory, piece ze sterownikami, płaszcze izotermiczne, termopary, termometry cyfrowe, wielokanałowy przetwornik sygnału, komputer z oprogramowaniem) również urządzenia i przybory niezbędne do przygotowania próbek do analizy oraz napełniania reaktorów i odbioru produktów procesu (gaz, ropa, woda i skała).
Zlecenie zgodnie z Regulaminem WLGOiAŚ dostępnym na stronie http://www.orgchem-lab.agh.edu.pl/
Aparatura wykorzystywana do pirolizy wodnej może zostać użyta nie tylko do symulacji procesów powstawiania ropy i gazu w poszukiwaniach węglowodorów, ale również może do symulacji innych procesów naturalnych: rozkład odpadów, samonagrzewanie węgla, krystalizacja i wytrącanie minerałów oraz przemysłowych: produkcja katalizatorów, produkcja sorbentów węglowych i mineralnych, badanie podatności materiałów na wysokie T i P.
nie dotyczy
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Wydziałowe Laboratorium Geochemii Organicznej i Analiz Środowiskowych