Maszyna wytrzymałościowa
Urządzenie wyposażone jest w dwa podstawowe kanały sterowania. Pierwszy kanał sterowania dotyczy drogi przemieszczenia uchwytów, zaś drugi siły naciagu lub ściskania badanych probek. Przemieszczenie uchwytów do póbek możliwe jest na dystancie około 120 mm. Siła oddziaływania na próbki należy do przdziału od -100 do 100 kN. Urządzenie wyposażone jest w bardzo precyzyjny pomiar drogi przemieszczenia z dokładnością do +/- 5 mm. Maszyna posiada zainstalowany tensometr, ktory umożliwia pomiar siły z dokładnoscią do 0.1 N. Na uwagę zasługuje przestrzeń robocza maszyny wynosząca w pionie oraz poziomie ok 60 mm. Maszyna wytrzymałościowa posiada konstrukcję dwukolumnową oraz napęd hydrauliczny zamocowany na górnej trawersie. Dodatkowo przestrzeń robocza maszyny jest regulowana za pomocą górnej trawersy, której usytuowanie w poziomie można regulować hydraulicznie. Zaletą regulowanej hydraulicznie trawersy jest szybka zmiana jej położenia, bez konieczności manualnej regulacji położenia bardzo cieżkiego napędu hydraulicznego.
Infrastruktura udostępniana jest bezpłatnie w przypadku realizowanych wspólnie projektów/grantów z jednostkami organizacyjnymi AGH oraz podmiotami zewnętrznymi, w których operator/opiekun urządzenia jest członkiem zespołu publikującego wyniki badań. W pozostałych przypadkach udostępnianie infrastruktury jest odpłatne zgodnie z obecnie obowiązującym kosztem pracy urządzenia oraz operatora. W obu przypadkach koszt materiału wsadowego pokrywa zamawiający.
W przypadku braku udokumentowanych, potwierdzonych przez kierownika jednostki umiejętności obsługi urządzenia korzystanie z niego możliwe jest tylko w obecności przeszkolonego operatora/opiekuna. W pozostałych kwestiach uzasadnienie znajdują informacje zawarte w regulaminie korzystania z infrastruktury badawczej AGH Uchwała Senatu 32/2016.
Testy materiałowe: statyczna proba rozciągania, statyczna próba ściskania, proby ściskania oraz rozciągania ze zwiekszonymi predkosciami odkształcenia, zachowanie się materiału pod wpływem zmiennego stanu odkształcenia oraz naprężenia.
Aparatura umożliwia wyznaczenie szeregu właściwości materiałowych. W szczególności należą do nich granica plastyczności, moduł Younga, wytrzymałość na rozciąganie, czy naprężenie zrywające. Badania można wykonywać na probkach okrągłych oraz próbkach płaskich. Dodatkowo aparatura została zaadaptowana do testowania sprężyn stosowanych w krystalizatorach instalacji ciągłego odlewania stali.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Materiały i Procesy Wytwarzania Przyrostowego / B4 - 3Ha / https://www.plastmet.agh.edu.pl/