Rentgenowski skaningowy mikroanalizator fluorescencyjny

Nazwa handlowa
M4 TORNADO PLUS, BRUKER
Opis techniczny

Aparatura wyposażona jest w dwie lampy rentgenowskie małej mocy (30 W) z anodami Rh i Ag. Lampa z anodą Rh wyposażona jest w soczewkę polikapilarną, umożliwiająca uzyskanie wiązki promieniowania rentgenowskiego o średnicy 20 µm. Lampa z anodą Ag współpracuje natomiast, z kolimatorami pozwalającymi na realizację pomiarów z wykorzystaniem wiązki o średnicy  0.5, 1, 2 lub 4.5 mm. Optymalizację widma wiązki promieniowania pierwotnego zapewnia wbudowany zestaw filtrów. Dodatkowo, aparatura wyposażona jest w system kontroli szerokości wiązki umożliwiający regulację głębi ostrości, co otwiera nowe możliwości dla pomiarów nieidealnie płaskich próbek jak np. w przypadku materiałów biologicznych czy geologicznych. Wzbudzone promieniowanie charakterystyczne pierwiastków rejestrowane może być równocześnie przez 2 detektory (dryftowe detektory krzemowe – SDD, FWHM 150 eV/5.9 keV, 60 mm2) wysokiej przepustowości (~105 imp./s,) wyposażone w ultra cienkie okienka.

Warunki udostępniania infrastruktury

W prace badawcze, prowadzone nieodpłatnie, z użyciem aparatury musi być zaangażowany przynajmniej jeden przeszkolony pracownik, który będzie członkiem zespołu publikującego wyniki prac badawczych. Dodatkowo, członkiem zespołu publikującego jest każdorazowo tzw. opiekun aparatury wymieniony z nazwiska w karcie pracy infrastruktury badawczej. Udostępnianie czasu pomiarowego aparatury podmiotom trzecim jest odpłatne. Koszt wykorzystania aparatury ustalany jest każdorazowo indywidualnie.

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

1) jednoczesne oznaczania i obrazowania przestrzennego pierwiastków w zakresie od C do Am, 2) wysoka czułość układu detekcyjnego; 3) pomiary w skali mikrometrowej i milimetrowej; 4) krótki czas pomiaru (rzędu pojedynczych ms / punkt); 5)  realizacja prac badawczych w wielu obszarach nauki jak biologia, medycyna, geologia, farmakologia, biotechnologia, elektronika, archeologia, muzealnictwo i in.

Data ostatniej aktualizacji
20 lutego 2023 08:39
Rok wprowadzenia do użytkowania
2021
Możliwości pomiarowe

Możliwość realizacji pomiarów w próżni, atmosferze helu lub powietrzu. Aparatura posiada zintegrowany mikroskop optyczny (x10, x100) z funkcją sklejania obrazów dla wizualizacji dużych próbek. Zaletą jest możliwość prowadzenia analizy również na dużych obiektach, tj. o maksymalnym rozmiarze 27 cm x 24 cm oraz masie do 7 kg. Pomiary mogą być realizowane w trybie punktowym/wielopunktowym, liniowym lub powierzchniowym.

Zdjęcia
M4 Tornado Plus, Bruker
M4 Tornado Plus, Bruker
Stanowisko pomiarowe, M4 Tornado Plus, Bruker
Stanowisko pomiarowe, M4 Tornado Plus, Bruker