Nanotwardościomierz i Nano-Scratch Tester firmy CSM Instruments

Nazwa handlowa
Nanotwardościomierz NHT 50-183; Nano-Scrach Tester NST 50-146
Opis techniczny

Nanotwardościomierz: Urządzenie służy do pomiaru twardości materiałów o drobnokrystalicznej strukturze, cienkich warstw. Wykonywanie pomiarów pojedynczych i cyklicznych. Możliwość nanoszenia obciążenia od 0,05 mN do 500 mN. Wyposażone we wgłębnik Berkovich’a (z certyfikatami), mikroskop optyczny, zmotoryzowany stolik w osiach X i Y. Oprogramowanie umożliwia pomiary odległości, grubości powłok.  Nano-Scrach Tester:  Urządzenie służy do charakteryzowania własności mechanicznych powierzchni materiałów, cienkich warstw i powłok, np: adhezji, pękania, delaminacji i deformacji, twardości. Może być używany do różnych rodzajów powłok np.: nakładanych techniką PLD, plazmowych, w technologii półprzewodników i powłok o własnościach optycznych. Nanoscrach-tester umożliwia określenie parametrów: siły tarcia, głębokości penetracji wgłębnika, siły zużycia i in.. Do pomiaru wykorzystuje się diamentowe ostrze, które działa na materiał z określoną zadaną siłą. 

Warunki udostępniania infrastruktury

Upoważnienie kierownika Katedry IPiAM

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

Pomiary nanotwardości, modułu Younga, twardości intendancyjjnej cienkich warstw, powłok, drobnokrystalicznej struktury; adhezji powłok do podłoża (test rysy).

Data ostatniej aktualizacji
16 lutego 2023 09:37
Rok wprowadzenia do użytkowania
2006
Możliwości pomiarowe

Pomiary za pomocą nanotwardościomierza wykonywane przy zastosowaniu wgłębnika Berkovich'a. Nanoscrachtester: sferostożkowe ostrze diamentowe 

Zdjęcia
NHT-NST
NHT-NST