Skanujący wibrometr laserowy (SLDV)
Uniwersalne narzędzie umożliwiające analizę i wizualizację drgań strukturalnych w szerokim paśmie częstotliwości (od 0 do 25 MHz) oraz bardzo wysokiej dokładności (<1𝑝𝑚/√𝐻𝑧 lub <0.1 μm/s/√𝐻𝑧). Zastosowanie światła laserowego w zakresie bliskiej podczerwieni (~1550 nm) nie wymaga stosowania pokryć refleksyjnych badanych powierzchni (w odróżnieniu od starszych urządzeń tego typu). Pomiary drgań w pełnym polu – skanowanie według zadanej siatki punktów pomiarowych. Maoduł skanowania geometrii umożliwia wyznaczenie geometrii skanowanego obiektu. Oprogramowanie umożliwia szczegółowe analizy danych drganiowych, tworzenie wykresów, animacji na dwu lub trójwymiarowych kolorowych mapach, oraz eksport danych do różnych formatów.
Infrastruktura udostępniana jest bezpłatnie w przypadku realizowanych wspólnie projektów/grantów z jednostkami organizacyjnymi AGH oraz podmiotami zewnętrznymi, w których operator/opiekun urządzenia jest członkiem zespołu publikującego wyniki badań. W przypadku braku udokumentowanych, potwierdzonych przez kierownika jednostki umiejętności obsługi urządzenia korzystanie z niego możliwe jest tylko w obecności przeszkolonego operatora/opiekuna.
Główne zastosowania laserowego wibrometru skanującego to rozwiązywanie problemów związanych drganiami i hałasem (NVH), diagnostyką konstrukcji w tym w badaniach nieniszczących (NDT) i monitorowaniu stanu technicznego konstrukcji (SHM) a także w zadaniach walidacji modeli numerycznych (V&V).
Jednostka odpowiedzialna