Walcarka Duo 11"
Półprzemysłowa walcarka do walcowania na gorąco w układzie nawrotnym. Urządzenie wyposażone w walce o długości beczki 600mm i średnicach w zakresie Ø 280-348 mm. Pozwala walcować wyroby płaskie o grubościach do 100 mm. Napęd walcarki stanowi silink 132 kW. Pozwala on osiągnąć maksymalny moment walcowania 60 kNm (30kNm na walec). Maksymalna dopuszczalna siła nasiku na walce to 1000 kN w osi walcowania oraz 700 kN poza osią. Maksymalna liniowa prędkość walcowania to 0,38m/s. Urządzenie wyposażone jest w system rejestracji danych, który pozwala na rejestrację siły nacisku na oba czopy walca górnego, moment walcowania na silniku, rejestrację prędkości obrotowej oraz rejestrację temperatury na wejściu i na wyjściu z kotliny odkształcenia. Pomiar temperatury jest realizowany za pomocą pirometrów. Urządzenie oprzyrządowane w stolik podawczy do walcowania wyrobów płaskich oraz w aparaty podawcze do walcowania wyrobów długich. Piece grzewcze będące częścią gniazda walcowniczego znajdują się po obu stronach klatki walcowniczej i pozwalają na osiągnięcie maksymalnej temperatury odpowiednio 1350 oraz 1200 °C.
Badania wykonywane przez przeszkolonych pracowników badawczych po uprzednim uzgodnieniu terminu i zakresu prac.
Walcarka pozwala na prowadzenie badań w zakresie walcowania na gorąco wyrobów płaskich oraz wyrobów długich. Urządzenie oprzyrządowane w stolik podawczy do walcowania wyrobów płaskich oraz w aparaty podawcze do walcowania wyrobów długich. Piece grzewcze będące częścią gniazda walcowniczego znajdują się po obu stronach klatki walcowniczej i pozwalają na osiągnięcie maksymalnej temperatury odpowiednio 1350 oraz 1200 °C.
Urządzenie wyposażone jest w system rejestracji danych, który pozwala na rejestrację siły nacisku na oba czopy walca górnego, moment walcowania na silniku, rejestracje prędkości obrotowej oraz rejestrację temperatury na wejściu i na wyjściu z kotliny odkształcenia. Pomiar temperatury jest realizowany za pomocą pirometrów.


Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Cieplno – Mechaniczna Przeróbka Plastyczna Metali, http://www.tmpm.agh.edu.pl