Zestaw modułowych spektrometrów optycznych (Ocean Insight)

Nazwa handlowa
Spektrometry Optyczne (Ocean Insight)
Opis techniczny

Zestaw obejmuje kilka kompaktowych światłowodowych spektrometrów optycznych, które można konfigurować pod kątem prowadzonych pomiarów. W skład zestawu wchodzą spektrometry : QE-Raman, Flame-VIS-NIR, Flame-NIR, Ocean-HDX-XR, Flame-S-VIS-NIR, NIR-Quest wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym: oprogramowaniem do sterowania spektrometrami, sondami pomiarowymi, źródłami światła, sferami integracyjnymi, wzorcami bieli, kompletem światłowodów itd.. Zestaw umożliwia pomiary widm absorpcyjnych i odbiciowych (w konfiguracji 45◦ i z użyciem sfer integracyjnych) w zakresie UV-VIS-NIR (do 2400nm), także widm fluorescencyjnych i bioluminescencji oraz widm ramanowskich (próbek stałych i ciekłych, wzbudzenie 785 nm). Zastosowanie systemu w zależności od potrzeb badawczych obejmuje praktycznie wszystkie podstawowe pomiary w zakresie klasycznej spektroskopii optycznej  a także pomiary związane z zastosowaniami biomedycznymi (pomiary na żywych organizmach).

Dodatkowe informacje o możliwościach pomiarowych każdego z wymienionych powyżej spektrometrów można znaleźć na stronie internetowej producenta https://www.oceaninsight.com/

Warunki udostępniania infrastruktury

Zestaw spektrometrów będzie służył nieodpłatnie, w ramach współpracy, do badań zainteresowanym grupom badawczym z AGH jak i spoza AGH. Zestaw składa się z kilku spektrometrów, prowadzenie pomiaru wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Zestaw konfiguruje się indywidualnie w zależności od konkretnych potrzeb pomiarowych. Osoby uczestniczące w pomiarach będą członkami zespołu badawczego publikującego wyniki wspólnych prac naukowych. Terminy pomiarowe muszą być uzgodnione z wyprzedzeniem.

Rodzaj akredytacji / certyfikatu:
Nie dotyczy
Rodzaj dostępu
Zewnętrzna
Możliwości badawcze

Pomiary absorpcyjne i odbiciowe (UV-VIS-NIR), fluorescencji, luminescencji i widm ramanowskich próbek stałych, ciekłych, możliwe pomiary na organizmach żywych np. optyczna charakterystyka tkanek. Jednocześnie może być uruchomione kilka procedur pomiarowych, zestaw można elastycznie konfigurować w zależności od potrzeb badawczych i rodzaju badanych próbek.

Data ostatniej aktualizacji
11 marca 2024 11:03
Rok wprowadzenia do użytkowania
Możliwości pomiarowe

Badanie własności optycznych wszelkiego rodzaju próbek stałych i ciekłych (kuwety 1cm), rejestracja widm  także w środowiskach optycznie nieprzezroczystych (zakres UV-VIS), dodatkowo pomiary odbiciowe tkanek.

Spekrometr VIS-NIR z jednostka sterującą.
Przykładowe konfigurowalne spektrometry na zakresy UV-NIR/NIR/VIS-NIR.