Tomograf MR
Badania przy użyciu tomografu MR jak i spektrometru RCA umożliwiają rozwój prac teoretycznych i aplikacyjnych dotyczących wykorzystania zjawiska Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (MRJ) i metod komplementarnych, w biomedycyniew, geofizyce i geologii, chemii i inżynierii materiałowej do badania systemów porowatych. W szczególności dotyczy to obrazowania dyfuzji cząsteczek wody w obecności heterogenicznych gradientów pola magnetycznego z wykorzystaniem technik takich jak DWI, DTI, BSD-DTI, jak również badania populacji protonów (1H) w różnych układach porowatych w wysokich i niskich polach magnetycznych z zastosowaniem technik relaksometrii spinowo-sieciowej, T1 i spinowo-spinowej, T2.
Prowadzimy szeroką gamę badań struktury porowej skał i innych materiałów porowatych spotykanych w biologii, medycynie i inżynierii materiałowej. Specjalizujemy się w badaniach MRJ w niskim polu magnetycznym, a także w bardzo wysokim gradiencie pola magnetycznego. W pracach badawczych analizujemy porowatość i przepuszczalność materiałów, a także prowadzimy prace z zakresu obrazowania przestrzeni porowej. Zajmujemy się ponadto kompleksową analizą dyfuzji molekuł wody (posiadamy patenty międzynarodowe dotyczące kalibracji skanerów MR w obecności niejednorodnych gradientów pola magnetycznego) oraz czasów relaksacji T1, T2 (z uwzględnieniem procesów wymiany chemicznej i dyfuzyjnej, a także w obecności gradientów indukowanych). Mamy doświadczenie zarówno ze skałami zbiornikowymi (łupki, piaskowce, węglany), jak również z innymi, naturalnymi i syntetycznymi, materiałami porowatymi o szerokim spektrum rozmiaru porów (mikropory < 2nm, mezopory 2-50 nm, makropory > 50 nm), takimi jak hydrożele, zeolity czy tkanki biologiczne.
Kontakt - email: akrzyzak@agh.edu.pl
Prowadzenie badań interdyscyplinarnych, biomedycznych, geofizycznych, i materiałowych
- Rozwój metod MRJ do badań biomedycznych: diagnostyka mózgu, mięśnia sercowego, naczyń wieńcowych, wątroby, parametryzacja stanu komórek in vitro i in vivo.
- Badanie dynamiki wody w układach porowatych: rdzenie skał, hydrożele, włókna węglowe, biologiczne, syntetyczne,.
- Obrazowanie gęstości protonowej materiałów biologicznych jak i przestrzeni porowej skał czy innych materiałów porowatych (2D oraz 3D).
- Obrazowanie dyfuzyjne (obrazowanie ważone dyfuzyjnie — DWI, obrazowanie tensora dyfuzji – DTI, obrazowanie tensora dyfuzji w polach niejednorodnych — BSD-DTI).
- Wizualizacja traktów neuronalnych lub innych układów anizotropowych.
Jednostka odpowiedzialna
Grupa / laboratorium / zespół
Systemy Porowate/LaTiS - Laboratorium Tomografii i Spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego